teisipäev, 8. aprill 2014

Vaba tarkvara kasutamine

Olen kasutanud erinevaid vabasid tarkvarasid erinevates it rollides juba aastast '96, seega ühte konkreetset neist ei tahakski väga välja tuua ja pigem kirjutan üldistatult plussidest ja miinustest.

Peamiseks argumendiks vaba tarkvara kasutamiseks on alati hind ja tihti just vaadatakse seda esmast hinda, mis tuleb kohe välja käia - soetushind. See on aga lühinägelik ja hiljem ollakse olukorras, kus algne tasuta asi, on muutunud meeletult kalliks.

Kindlasti tuleb koguhinna (TCO) juures arvestada järgmisi elemente:
1. Soetusmaksumus ehk esmane investeering;
2. Kasutusele võtmise kulud ehk koolitus, juurutus, integratsioon, migratsioon, vms;
3. Halduskulud tervikuna ehk püsimaksed kogulahenduse ülalpidamiseks;
4. Personalikulud (otsesed kui ka kaudsed);
5. Väljavahetamise maksumus ehk kui palju läheb maksma, et vastavast lahendusest loobuda.
Sõltuvalt valdkonnast või lahendusest võib neid elemente veelgi olla.

Ma ei taha siin külvata negatiivsust vaba tarkvara kasutamisel, vaid suunata vaatama paar sammu ette, et vaba tarkvara ei saaks külge negatiivset mainet asjaolu tõttu, et inimesed valisid toote, kuid ei mõelnud asja tervikuna läbi.

Kahtlemata annab vaba tarkvara üks põhiomadusi - olla avatud - võimaluse näha, millega meil on tegemist, seda vajadusel muuta endale sobivamaks või liidestada seda optimaalsel viisil teiste komponentidega või hoopis jagada seda sõpradega. See annab ka eelise näiteks tootetoe hankimiseks samale tootele erinevatelt (ja kvaliteedis ning hinnas) konkurentidelt, mis on tarbijale kindlasti soodne.

Tasuta kättesaadavusel on ka muidugi teine pool, et erafirmad ei näe selles sama mugavat kasumimudelit, kui näiteks nende endi poolt loodud litsentseeritavas tootes ning seetõttu võib ka kvaliteet kannatada toe osutamisel - lihtsalt ei anta sellele parimaid mehi.

Vaba tarkvara on tänuväärne liikumine, mis on andnud alternatiivse suuna sellises kunstiharus nagu tarkvara, suure avaliku vaba koodibaasi (githubid, sourceforged, bitbucketid, jne) ning siinkohal tänud Richard Stallmanile.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar